20. duben 2015
Vašeho pejska máte povinnost přihlásit od třech měsíců jeho věku. U starších psů do 15 dnů ode dne jejich pořízení. Po splnění těchto podmínek vyplňte „Přihlášku do evidence psů a Přiznaní k místnímu poplatku ze psů“, které si můžete níže stáhnout, a poté jej vyplněné odevzdejte na ÚMO. Na místě zaplatíte finanční částku (možná je i platba kartou), která se na Vás vztahuje – viz tabulka v žádosti. Poté obdržíte od úřednice ÚMO tiskopis, se kterým dojdete ke konkrétně nasmlouvanému veterináři, který pejska zdarma očipuje a zaregistruje do republikové databáze zvířat.
Do třech měsíců věku psíka registrovat nemusíte. Máte pouze povinnost psa nechat očkovat. V případě potřeby je možné volat na níže uvedené telefonní číslo, kde Vám sdělí podrobnější informace.
ÚMO Plzeň 5 – 378 036 804 (paní Duchková)
Ke stažení :
Přiznání k místnímu poplatků ze psů (DOC 25,0 kB)
Přihláška do evidence trvale označených psů (DOC 25,0 kB)
Oznámení o zániku poplatku ze psů (DOC 25,0 kB)
Informace k volnému pobíhání psů
Nevíte, kde je možno pustit psa na volno?
Obecně lze říci, že psi nesmí pobíhat na volno v zastavěné části města a tam, kde je to zakázáno značkou.
Pokud bude Váš pes pobíhat na volno mimo vymezená místa, dopouštíte se přestupku.
Mapu s vymezenými místy k volnému pohybu psů naleznete ZDE . V otevřené mapové aplikaci rozbalte na pravé straně roletu SLUŽBY a zaškrtněte Zakázané volné pobíhání psů. Poté v horní části mapy klikněte na Letecký snímek, nebo na Plán města. Pak lze již s mapou přibližovat a pohybovat. (hnědě zabarvená místa v mapě zakazují volný pohyb)
Mapa zákazu volného pobíhání psů v Křimicích
Pro zvětšení klikni na obrázek
POUČENÍ pro držitele psů
Držitel psa je povinen podat přiznání k poplatku ze psů do 15 dnů ode dne vzniku poplatkové povinnosti, tj. ze psů starších 3 měsíců, u starších psů do 15 dnů ode dne jejich pořízení. Přiznání se podává u místně příslušného úřadu městského obvodu, kde má držitel psa hlášen trvalý pobyt nebo sídlo.
Držitel psa je povinen zaplatit poplatek bez vyměření na účet nebo do pokladny správce poplatku, a to: a) nečiní-li více než 500,- Kč ročně, nejpozději do 30. června, b) činí-li více než 500,- Kč ročně ve dvou stejných splátkách, nejpozději do 30. června a 30. listopadu každého roku.
Nebude-li poplatek zaplacen včas nebo ve správné výši, vyměří správce poplatku nedoplatek platebním výměrem a může zvýšit nezaplacený poplatek až na trojnásobek. Při vymáhání nedoplatků postupuje ÚMO podle platného zákona až k soudnímu zabavení movitého majetku.
Poplatník je povinen písemně oznámit do 15 dnů každou skutečnost, která má vliv na výši poplatku. Poplatek se mění měsícem následujícím po dni, kdy změnu poplatník nahlásí. Nastane-li skutečnost, která má za následek zánik povinnosti platit poplatek, přestává se poplatek platit uplynutím kalendářního měsíce, ve kterém k této skutečnosti došlo.
Držitel psa je povinen dodržovat vyhlášku č. 19/2006 o některých povinnostech chovatelů psů, ve znění vyhlášky statutárního města Plzně č. 12/2007. Podle ní volné pobíhání psů na veřejných prostranstvích na území města Plzně je zakázáno v prostorech vymezených v příloze č. 1 k této vyhlášce. Je-li pes veden na vodítku, musí být vodítko přiměřené. Délka vodítka musí znemožňovat útok či jiné obtěžování ostatních osob na veřejném prostranství se pohybujících. Není-li pes zcela ovladatelný pro nedostatečný výcvik nebo nezkušenost průvodce, nebo jde-li o psa, který v minulosti zaútočil na jiné zvíře či člověka, musí být opatřen náhubkem.
Podle vyhlášky statutárního města Plzně č. 19/2006 a její novely č. 12/2007 držitel psa staršího šesti měsíců je povinen nechat psa trvale označit čipem na náklady města. Označení psa čipem normy ISO 11784/85 provádějí vybraní veterinární lékaři na základě smluvního ujednání.
Vybírání poplatku ze psů se řídí zákony ČNR č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů a dále vyhláškou statutárního města Plzně č. 22/2004 o místním poplatku ze psů, ve znění pozdějších předpisů.