Kontrola kouřících komínů
Kontrola technického stavu a provozu kotlů
Kontrola technického stavu a provozu kotle je důležitá pro zajištění bezpečného a efektivního provozu kotle. Podle zákona o ochraně ovzduší musí každý kotel na pevná paliva, který je napojen na soustavu teplovodního vytápění, projít kontrolou technického stavu a provozu jednou za tři roky (již od roku 2016). Tuto kontrolu provádí odborně způsobilá osoba, která ověří, zda kotel splňuje všechny požadavky výrobce a zákona a zda není nutné kotel vyměnit.
Od září 2024 budou intenzivněji probíhat kontroly – místní šetření zdrojů vytápění v domácnostech (doposud to bylo prováděno pouze na základě podnětů a stížností). Kontroly provádí obecní úřad s rozšířenou působností. Jedním z důkazních prostředků, zda nedochází k porušování zákona o ochraně ovzduší, je právě i tento protokol z kontroly technického stavu a provozu kotle, a na vyžádání je nutné ho předložit.
Výměna starých kotlů – informace
Od 1. září 2024 začíná platit zákaz provozu nejstarších kotlů (1. a 2. emisní třídy), na který se Češi připravují již od roku 2012, a nebude možné je používat bez rizika pokuty. Proto dochází i k zásadní změně dotačních programů. Kotlíkové dotace, které rozdělovaly kraje, úplně skončily a místo nich je nabídnuta podpora - program Nová zelená úsporám. Zájemci o příspěvek tak budou od září žádat pouze u Státního fondu životního prostředí ČR. A to ve dvou dotačních programech – Nová zelená úsporám Light a Nová zelená úsporám.
Pro domácnosti s nižšími příjmy bude k dispozici Nová zelená úsporám Light. Tu budou moci využít rodiny, které doposud nezvládly vyměnit zastaralé kotle a od této topné sezóny je tak nemohou legálně provozovat bez rizika pokuty. Pokud ale budou mít alespoň o výměnu zažádáno, budou k tomu kontroloři přihlížet.
Zvýhodněnou podporu na výměnu kotle budou moci využít starobní důchodci, příjemci invalidního důchodu 3. stupně a domácnosti probírající příspěvek na bydlení nebo příspěvek na dítě. Po celé ČR je více než 700 poradců Místních akčních skupin (MAS), kteří jsou vyškoleni, aby domácnostem seniorů a lidem s příspěvkem na bydlení či invalidním důchodem pomáhali zdarma s kompletním zajištěním žádostí v programu Nová zelená úsporám Light.
Pro ostatní domácnosti zůstává standartní program Nová zelená úsporám. O výměnu mohou požádat nejen ti, kteří chtějí vyměnit nevyhovující kotel 1. a 2. emisní třídy, ale i ti, kteří chtějí provést výměnu všech kotlů na uhlí a koks.
Podrobnosti na webech:
Nová zelená úsporám Light a Nová zelená úsporám – Státní fond životního prostředí ČR
https://www.sfzp.cz/kontakty/krajska-pracoviste/detail/?id=plzensky
kontakt na odborně způsobilé osoby: https://ipo.mzp.cz/
Ke stažení:
Podpora výměny starých kotlů (PDF 2,13 MB)